Azért szerencsére a mainstream szocialista média nem sokat szöszöl az adatokkal. Szorgosan biztatja az LMP jelöltjeit a visszalépésre az MSzP javára.
Az LMP visszalépése leginkább Budapesten fölvethető, ahol az MSzP átlagosan kb. kétszer annyi szavazatot kapott, mint az LMP. Azt is tudjuk, hogy az LMP szavazói kb. nyolcvan százalékban semmilyen fölszólításra, tehát pártjukéra sem hajlandóak a szocialista jelöltekre szavazni, mivel a Jobbik után a második legnagyobb aránnyal az MSzP az elutasítottsági verseny ezüstérmese a párt szavazói közt. (Ezúton gratulálok ismételten az elmúlt, társadalmi valóságtól elszakadt kormányzáshoz. Lehet majd a Nesquick-nyuszira is fogni a Fidesz kétharmadát, sajnos Jávor fordulata mégiscsak megállja a helyét: a kétharmadért az előző kormányok a felelősek.)
Nézzük fordítva: az MSzP szavazói igen elkötelezettek pártjuk mellett és a kétharmad ellen. Ha a jelöltjeik visszalépnek az LMP javára, 85-90 %-uk hajlandó szavazni a kétharmad ellen, mivel az LMP elutasítottsága kicsi.
Az LMP lehetőségei tehát korlátozottak: hiába léptetné vissza jelöltjeit az MSzP javára, az nem akadályozná meg a Fideszt a kétharmadban - sőt hozzásegíthetné! (Az LMP szavazóinak 30%-a ugyanis fideszes másodlagos preferenciával rendelkezik.) Amennyiben azonban az MSzP valóban ilyen eltökélt a "demokrácia védelmében", akkor ideje föltennie a kérdést magának: ha a második helyek ellenére Budapesten csak a - szintén demokratikus - harmadik helyezett számára történő visszalépés esélyesíti a Fidesz kétharmadának megakadályozását, nem kellene-e megtennie a megteendőket. Az LMP szavazói körében az MSzP ugyanis 80%-osan, az MSzP köreiben viszont az LMP 12%-ban elutasított.
Kitérőként egy egyszerű matematika általános iskolai szinten, az MSzP számára pozitív elfogultságú túlbecslésekkel: ha az LMP szavazóinak száma X, így az MSzP szavazóié közelítőleg 2X, akkor az LMP visszalépése esetén - tekintettel a másodlagos pártpreferenciákra és az elutasítottságokra - a várható eredmény: 2X+0,3X=2,3X. Becsüljük alá az MSzP-szavazók LMP-re voksolási hajlandóságát, mondjuk, csak a négyötödük vállalja! Amennyiben az MSzP lép vissza az LMP javára: 0,8*2X+X=2,6X. Amennyiben X egy normál, azaz pozitív egész szám - ami a dolog jellegéből adódik, hisz választókról beszélünk -, akkor 2,6X>2,3X. Ezt a primitív matematikai műveletet bizonyára lassan elvégzik majd az MSzP központjában - és esetleg a holdudvarában leledző értelmiségi-újságírói körben is. (Vö. Várkonyi Tibor utókorra hagyományozott Tényleg más? című aere perenniusát: http://www.nepszava.hu/articles/article.php?id=283593.) De persze lehet, hogy nem lehet más...
Nincs szándékomban fényezni az LMP prominenseinek politikai érettségét, de azt el kell ismerni, hogy az alapvető, általános iskolai matematikát ismerik. És lám, sajnos úgy tűnik, ha nem sikerül az MSzP-nek és - nyilván főként bölcsész-újságíró - értelmiségi körének is kiszámolnia ezt a nem túl bonyolult képletet, akkor elmondhatjuk, hogy az LMP ugyan kevésbé, de a színvonaltalan közoktatás a matematika terén bizony annál inkább a "Fidesz szekértolója" lesz...