Esztergomban csütörtökön megszűnt a közvilágítás. A közétkeztetés két napig még működik, de hétfőtől annak is vége. A közösségi közlekedés is megszűnt már hetek óta.
Aki nem értené, mit jelent egy államcsőd, az menjen el a városba, hogy csak az árnyékát megtapasztalja! Először csak a helyi buszok nem járnak (a főváros, BKV sincs messze attól, hogy beboruljon, hála többek közt a máig föltáratlan MSzP- és Fidesz-közeli sajátos, igen sokba kerülő szerződéseinek), aztán a közétkeztetés, később a közüzemi szolgáltatás, az oktatás, a jogszolgáltatás, a rendvédelem szűnik meg. Esztergomban speciel a zavaros pénzügyekkel foglalkozó helyi kormánypárti kiskirály tartja kezében a dolgokat, gúzsba kötvén az ellenzéki összefogás polgármesterét, de másutt vagy országosan még az ellenzéki vezető mentsége sincsen meg.
A kormány kommunikációs gépezete az IMF-kapcsolatok terén ma a Győzelemről – esetleg itt-ott az arcvonal tudatos rövidítéséről – harsogja szólamait (Óceánia nagy áldozatok árán ismét komoly győzelmet ért el...), de közben a forint árfolyama billeg, a leminősítések a küszöbön, az államcsőd – nem lévén hitelezői hajlandóság komoly kockázati felárú államkötvény-kibocsátás esetén sem – nagy erőfeszítések árán kerülhető el csupán. Persze magyarázat van: erős spekuláció történt a forint ellen. Az ugyan nem elhanyagolható szempont, hogy egy komoly, hiteles, következetes és a realitásokon alapuló gazdaságpolitika esetén hiába spekulálnak a forint ellen, a piaci szereplők nem csatlakoznak a spekulálókhoz, ami aztán azt eredményezi, hogy még egy tisztességtelen és nemzetellenes karvalytőke-támadás sem tudja az Istennek sem bedönteni a forintot – ismétlem: normális gazdaságpolitika esetén! De persze ha van mire alapozniuk a forint ellen spekulálóknak, nem csoda, ha nagyot kaszálnak... Mert legföljebb gyorsítói lehetnek az amúgy is meglévő folyamatoknak.
Az államcsőd nem egy leányálom. Nem csak a múzeumok és a könyvtárak zárnak be (bár a jelenleg regnáló kormány mindent elkövet, hogy mire a csőd jön, addigra már ne legyen mit bezárni). Nem: a szemét ott marad az utcán, a a csatornák eldugulnak, végső esetben a rendőrök eltűnnek a közterületekről. Márpedig ha leminősítenek, még közelebb léptünk az államcsődhöz. Ezt csakis egy kettős - miniszteri és miniszterelnöki - lemondás teheti elkerülhetővé.
A Moody's már a "bóvli-kategóriáig” leminősítette az állampapírokat.