Sólyom Lászlót a Fidesz frakció tagjai még jelöltnek sem merték állítani az államfőválasztáson. Ami sokat árul el a dologról. Persze Schmitt Pál kicsit kínos volna mellette, ezt belátom, nem egy súlycsoportban indulnak. Sem politikai, sem etikai, sem a múlt tettein alapuló összehasonlításban.
Orbán Viktor leszólt, hogy ki legyen az államfő. Ki legyen az egyik – gyönge, kevés eszközzel, szűk jogkörrel bíró - kontrollja az Orbán által vezetett kormány kézivezérelte törvényhozásnak. Orbán Viktor megüzente, hogy ő immár kiválasztotta, ki legyen Orbán Viktor egyik féke és ellensúlya. (Meg kiválasztja majd, kik legyenek alkotmánybíraként a kontrollálói, valamint hogy gazdaságilag ki ellenőrizze a tevékenységét az Ász részéről. Lesz még itt BKV-ügy, kerületi ingatlanpanama, Sávoly és Páty, de - bár a sajtó maradt az egyetlen kontrolláló - amelyik sajtóorgánum ír róla, az majd kap egy-két helyre helyreigazítási pert – és akkor még olcsón megússza! A bölcs és elfogulatlan – bár többségében kormánypárt[ok] delegálta – médiahatóság keményebben is dönthet. Tényleg, a megfelelően pártközeli legfelsőbb bírát nem kellene még - biztos, ami biztos - gyorsan kiválasztani a forradalmian bősz törvénykezési lázban?)
Szóval még jelöltnek sem merték Schmitt mellé tenni Sólyom Lászlót. Ami érthető. Furcsán mutatna, ha ennyire közvetlenül tanulmányozhatóakká válnának a kettejük közti kvalitásbéli különbségek. Meg a döntés szempontjai is látványosabbak volnának.
Bár a látvány már így sem halvány. A kormányt támogató többség büszke jelöltje nyilatkozott már ezt-azt. Például hogy egy új, plebejus stílust kíván képviselni. Az magyeri nyelvnek mívelése és az testnek edzése méltán nevezhető államférfiúi programnak, meg is jelenik megfontolt szavai közt. Meg hogy „nem lesz a kétharmados többség törvényalkotási lendületének gátja”. Tetszik érteni: a kétharmados többség egyik demokratikus ellensúlya nem akar itten mindig akadékoskodni holmi alkotmányos és demokratikus elvek miatt. Ő nem a meg nem fogható, tehát bizonyára létjogosultsaággal sem bíró láthatatlan alkotmány őre lesz, hanem a zembereké. A sok arisztokratikus cécó helyett mindenkivel bratyizni kíván.
Szép, államférfiúi víziókon alapuló elvszerű, felvilágosult tervek.
Végül is a zemberek választották ezt a kétharmadot. Ő is közülünk való lesz. Mint Kádár, a puritanizmus apostola. Vagy még inkább mint az ő áldott emlékű Losonczi Pál elvtársa, az Elnöki Tanács egykori elnöke.
Végre, valami bátor hagyományápolás!
Ui.: Ez a poszt megkésett. És lassan fölösleges. Törpékről többet nem érdemes szólni. Megpróbálom megállni a továbbiakban.